2012 Results

 

Championship Section

Test piece: The Devil and the Deep Blue Sea

Adjudicator: Lt.Col. Frank Renton

Place
Band
Conductor
Draw
1Zone One BrassR.Ward
2
2Staines BrassM.White13
3Friary GuildfordC.King9
4Aveley & NewhamN.Taken
7
5MedwayM.White8
6Redbridge BrassJ.Wise
4
7Wantage Silver "A"P.Bailey3
8Norfolk BrassD.Stowell10
9Regent BrassA.Duguid1
10East London BrassJ.Murrill6
11Clacton-on-Sea Co-operativeP.Bassano5
12Sandhurst SilverI.McElligott11
13HaverhillM.Ager12

First Section

Test piece: Mountain Views

Adjudicator: David Lancaster

Place
Band
Conductor
Draw
1Becontree BrassA.Cooke11
2Milton Keynes BrassC.Patterson8
3Alder Valley BrassR.Burke13
4Bedford TownA.Kershaw14
5Kidlington Concert BrassD.Wilson6
6City of CambridgeS.Philips15
7Ipswich & Norwich Co-opR.Morris3
8CawstonL.Sharpe7
9EghamG.Green
2
10Jersey Premier BrassT.Pritchard16
11Yiewsley & West DraytonC.Cole5
12Horsham BoroughL.Cole10
13Soham ComradesK.Schroeter1
14Chichester CityR.Hunt12
15Welwyn Garden CityD.Daws9
16Fairlop BrassK.Jordan4

Second Section

Test piece: Cross Patonce

Adjudicator: Kevin Wadsworth

Place
Band
Conductor
Draw
1Thundersley BrassJ.Ward14
2ChalgroveT.Brotherhood4
3Littleport BrassN.Bramley10
4Ware BrassP.Littlemore3
5Colchester BandP.Ivey16
6Denham Hendon BrassG.Davies5
7HungerfordT.Crouter9
8St.Sebastian WokinghamL.Woodward11
9FulhamS.Jones6
10Northfleet BrassM.White8
11Epsom & Ewell SilverJ.Smith7
12BAE SystemsK.Woodger15
13TilburyA.Austin12
14WaterbeachD.Minchin2
15St Albans CityP.Littlemore1
16Grimsdyke BrassS.Broughall13
WBetteshanger Colliery BrassS.McIntyreW

Third Section

Test piece: Olympus

Adjudicator: Kevin Wadsworth

Place
Band
Conductor
Draw
1Hitchin TownC.Patterson13
2Epping ForestD.Desmond2
3L.G.B BrassI.Stewart10
4Battle TownJ.Penton14
5Cold Ash BrassR.Middlebrook11
6Wantage Silver "B" D.Dullforce8
7Olney Town BrassE.Keeley1
8Crystal PalaceM.Gray6
9HangletonR.Baker15
10Tadley Concert BrassP.Chapman12
11Hemel HempsteadR.Newton5
12Harwich R.B.L A.Sanders4
13Brighton & Hove City BrassM.Hackett3
14Jubilee Brass (Oxford)C.Sadler7
15WatfordI.Graves9

Fourth Section

Test piece: English Folk Song Suite

Adjudicator: David Lancaster

Place
Band
Conductor
Draw
1AmershamP.Fisher4
2Norfolk Wherry BrassA.Craze3
3Bletchington SilverN.Hall10
4Simon Langton BrassD.Cutting12
5Bradwell SilverBrian Keech11
6Woodbridge ExcelsiorC.Lewis-Garnham19
7Great Yarmouth BrassC.Swaep6
8Chatteris Town BandM.Dawe7
9Letchworth Garden CityT.Welch16
10Royston BandS.Earley2
11Witney Town BandJ.Button1
12Kings Lynn TownS.Ingham15
13Snowdown CollieryK.Twyman13
14CottenhamP.Mackley5
15City of Oxford SilverS.Sizeland20
16Charles Church CamberleyR.Cherry17
17M.K. DevelopmentD.Johnston14
18Marsh Gibbon SilverA.Allock9
19Martlesham BrassA.Cable18
20North London BrassC.Bearman8